How many joules of heat energy are required to raise the temperature of 10kg of water from 22⁰C to 27⁰C? (The Specific Heat Capacity of water is 4200 Jkg^-1⁰C^-1)

Heat energy Q = mass of substance m X SHC of substance C X change in temperature ΔT Q = 10kg X 4200Jkg^-1⁰C^-1 X (27-22)⁰C Q = 10kg X 4200Jkg^-1⁰C^-1 X 5⁰C Q=210,000J = 210kJ 210 kilojoules of energy is required

JS
Answered by Jordan S. Physics tutor

3371 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

How do I approach this question? Our teacher never explained it in class!


Suggest which particles will be emitted as K-40 decays to Ca-39:


Sphere A (mass m), moving with speed 3v, collides with sphere B (mass 2m) which is moving in the opposite direction with speed v. The two spheres then combine, calculate the resulting velocity of the combined spheres.


A ball of mass m is thrown from the ground at the speed u=10ms^-1 at an angle of 30 degrees. Find the max height, the total flight time and the max distance it travels?Assume g=10ms^-1 and there is no air friction


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning