A ball is initially at rest and is dropped from a height of 10m. Calculate the velocity of the ball when it reaches the ground

For this we need to use a SUVAT equation. S=displacement U=initial velocity V=final velocity A=acceleration T=time In the question we are give U=0m/s since the ball is at rest to start with Since the ball is falling under gravity A=9.8m/s^2 The ball falls 10m so S = 10m We want to calculate V so the equation we use is V^2 = U^2 +2AS U=0 so V^2 = 2AS and V = sqrt(2109.8) = sqrt(196) = 14m/s Note, in this question we set the downwards direction as positive since the final velocity, displacement and acceleration were all in this direction.

CG
Answered by Catherine G. Physics tutor

11119 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A ball is thrown vertically downwards at a speed of 10ms^-1 from a height of 10m. Upon hitting the floor 10% of the energy is dissipated through waste heat. What is the heighest point the ball reaches before it comes to rest? Take g=10ms^-2


Why are values of gravitational potential negative?


A piece of card is released from rest at a height of 0.5m above a light gate. It falls freely and a computer measures the velocity as it passes through the light gate to be 3.10m/s. What is the acceleration due to gravity measured by this experiment?


Using Newton's law of universal gravitation, show that T^2 is proportional to r^3 (where T is the orbital period of a planet around a star, and r is the distance between them).


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning