Q2. Calculate the pH of the solution formed after 50.0 cm^3 of 0.0108 mol/dm^3 aqueous sodium hydroxide are added to beaker B. Give your answer to 2 decimal places

A2.   First thing to work out is the moles of NaOH added, since moles = concentration x volume, = 0.0108 mol/dm^3 x 50ml, but need volume to be in units of Litres to match with the units of dm^3 so the formula becomes 0.0108 mol/dm^3 x (50 x 10^-3)L to give the number of moles of NaOH = 5.4 x 10^-4    Since we know that beaker B also contains 0.0125 mol/dm^3 of nitric acid in 100ml, and so the OH- will react with the H+, we have to account for the number of moles of HNO3    So, (0.0125 x (100 x 10^-3)) - (5.4 x 10^-4) = (moles of H+) - (moles of OH-) = moles of excess H+ = 7.1 x 10^-4   To get [H+] we need to do moles/volume = 7.1 x 10^-4 mol/dm^3 / 150 x 10^-3 L = 4.73 x 10^-3   pH = -log[H+] = 2.32

TD

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is the pH of 0.10 mol.dm^(-3) sodium hydroxide solution, NaOH?


State and explain the trend in atomic radius down a group of the periodic table


Explain the relative resistance to bromination of benzene compared to phenol and compared to cyclohexene.


When vaporised, isotopes of an element can be separated in a mass spectrometer. Name the three processes that occur in a mass spectrometer before the vaporised isotopes can be detected. State how each process is achieved. (6 marks)