An ice cream cone with a base 4.5 cm in diameter and whose height is 10 cm is filled with ice cream. What is the volume of ice cream to 3 d.p.? If the density of ice cream is 1095 kg/m^3, what is the mass of ice cream in 5 cones to 3 s.f.?

Volume of cone= 1/3Pihr^2 r=2.25  V=1/3Pi102.25^2=53.01 cm^3=5.301x10&-5 m^3 Mass=density*volume Mass=(5.301x10^-5)1095= 0.05805 kg Mass of 5= 0.058055=0.290 kg

BJ
Answered by Bevan J. Maths tutor

7503 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

From factorising a^2-b^2 hence or otherwise simplify fully (x^2 + 4)^2 - (x^2-2)^2


A book was reduced by 35% in a sale. It's new price is £16. What was the original price ?


Solve the following simultaneous equations: 2y = 8x + 6 // x = 3y + 7


Solve 5(x + 3) < 60


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning