A 10kg cube of iron with length 5cm is resting on a table surface. Assuming the acceleration under gravity of the block is 9.81ms^(-2), what is the pressure on the table?

Pressure is given by P=F/A, where F is force and A is area. Neither are given in the question, but A is the area of the cube in contact with the table; this is the area of one face of the cube, so A=LL=0.050.05=0.0025 m2 (Side Note - Remember to convert to meters!).

Now we have A, we need F - this is given by F=ma, which is F=10*9.81=98.1 N.

Finally, P=F/A=98.1 N/0.0025 m2= 39240 Pa. (Side Note - 1 Pa=1 N/1 m2)

WH
Answered by William H. Physics tutor

3793 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

How fast are geostationary satellites moving?


How to i calculate total resistance in a circuit?


Describe the structure of an alpha particle


Trolley A weighs 5kg and is moving at 15m/s to the right. It collides with a stationary Trolley B, weighing 10kg more than Trolley A. After the collision they move off together. Calulate the velocity that they move off with.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning