The energy of a photon is 1.5MeV. Calculate the frequency associated with this photon energy and state an appropriate unit in your answer.

E=1.5MeV = (1.5x10^6)(1.6x10^-19)J = 2.4x10^-13J E=hf, f=E/h = (2.4x10^-13)/(6.63x10^-34)=3.6x10^20Hz

TD
Answered by Tutor53154 D. Physics tutor

5957 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What is a stationary wave?


A golf ball is hit at angle θ to the horizontal, with initial velocity u. Stating an assumption, show that the horizontal distance travelled by the ball is directly proportional to u^2.


Suggest which particles will be emitted as K-40 decays to Ca-39:


What velocity should your boat have if you want to cross a 72m wide river in 6s by the shortest distance, with a 5 m/s downstream current?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning