A body of mass 2kg is travelling in a straight line along the x-axis. It collides with a second body of mass 3kg which is moving at -2m/s. The two bodies move off together at 3m/s. What is the initial velocity of the first body?

2u-32=53=15, 2u=15+6. Therefore, u=10.5m/s. This is a standard type of question, it is simply about conservation of momentum. Momentum (p) is equal to massvelocity. Initially, the first body has momentum 2u kgm/s as its mass is 2kg and its velocity is u. The second body has momentum -6 kgm/s. After the collision, the two bodies move off together at the same speed so the final momentum is 15 kgm/s. We can then rearrange to find u.

CL

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What is the maximum height a pole vaulter could reach?


An ice cube with a small iron ball in its centre is placed in a cup of water. 3.9 x 10-3kg of water in the cup is displaced and the volume of the ice cube is 4.0 x 10-6m3. Ice density: 1000 kg m-3 Iron density: 7800 kg m-3, what is the volume of the iron?


What is Olbers' Paradox?


Is the excitation and de-excitation of an electron from the ground state (of an atom) due to the collision of another particle (e.g. electron) an elastic collision or an inelastic collision.