24.3cm^3 of 0.02moldm-3 KMnO4 reacted with 20cm^3 of iron (II) solution. Calculate the molarity of the iron (II) solution.

Firstly calcuate the moles of KMnO4 by using the equation n=MV/1000 where n=moles M=molarity (moldm-3) and V= volume (cm3). As the question gives the molarity and volume of KMnO4 you simply plug the values into the equation to get n.

n of KMnO4 = (24.3 x 0.02)/1000 = 0.000486 = 4.86x10-4

Now you know the moles of KMnO4 you can work out the number of moles of Fe2+ in solution.  (5Fe2+ + MnO4- + 8H+ -> 5Fe3+ + Mn3+ + 4H20) This equation is calculated from half equations. Therefore there is a 5:1 ratio of Fe2+ to MnO4-, so moles of Fe2+ = 0.000486 x 5= 0.00243

You now have moles of Fe2+ and volume (20cm3) so you can rearrange the intial formula to get M=(1000 x n)/V therefore M=(1000 x 0.00243)/20 = 0.1215 moldm-3 as your final answer.

AB
Answered by Anya B. Chemistry tutor

11522 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

How does ionic bonding work and what is the structure of an ionic compound?


What is the trend in electronegativity of group 7?


How and why does sp3 hybridization occur?


How can you tell if a reaction is endothermic or exothermic? Describe a way of determining if a reaction is exothermic or endothermic using simple laboratory equipment.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning