A man weighing 600N steps on a scale that contains a spring. The spring is compressed 1cm under their weight. Find the force constant of the spring and total work done on its compression.

relevant equations: F = k*x      F is force, k is spring constant and x is displacement from equillibrium.

W = 1/2kx2      W is work done.

rearranging F = k*x and using the information in the question we can solve for the spring constant: k = -600N/0.01m = 60000N/m. Remember to convert cm to m.

To find the work done we substitue the spring constant and the displacement distance of 10cm in to the equation for work done remembering to convert to SI units.  W = 1/2*(60000N/m)(-0.01m)2 = 3J.

So the spring constant k is equal to 60000N/m and the work done is 3J

TC
Answered by Tabraiz C. Physics tutor

14766 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Explain the advantages of a reflecting telescope compared to a refracting telescope


How would you integrate ln(x)


Calculate the length of a 120m (as measured by the astronaut) spaceship travelling at 0.85c as measured by a stationary observer


Explain how a stationary wave is produced when a string fixed at both ends is plucked


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning