In simple harmonic motion, where would the object have the largest speed. If the angular velocity is 2 rad s^-1, and the amplitude is 1m, what is the largest speed obtained by the object?

The largest speed is obtained at the position of equilibrium.

v=Aw

So v= 2 x 1

     v=2ms-1

WC

Related Further Mathematics A Level answers

All answers ▸

Solve the inequality x/(x+2) ≤ 4/(x-3) for x ≠ -2 or 3


y = artanh(x/sqrt(1+x^2)) , find dy/dx


How to use the integrating factor?


solve the equation 4cos^2(x) -15sin(x) = 13