In simple harmonic motion, where would the object have the largest speed. If the angular velocity is 2 rad s^-1, and the amplitude is 1m, what is the largest speed obtained by the object?

The largest speed is obtained at the position of equilibrium.

v=Aw

So v= 2 x 1

     v=2ms-1

WC
Answered by William C. Further Mathematics tutor

2759 Views

See similar Further Mathematics A Level tutors

Related Further Mathematics A Level answers

All answers ▸

How do you show that the centre of a group is a subgroup


Express the complex number (1+i)/(1-i) in the form x+iy


What does it mean if two matrices are said to be commutative?


Give the general solution to the Ordinary Differential Equation: (dy/dx) + 2y/x = 3x+2


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning