A cylindrical rod of radius 7mm and Young’s Modulus 70 GPa has a weight F applied to it. The material experiences a strain of 0.2%. What force has been applied?

Young's Modulus is defined as the ratio of stress to strain. E = stress/strain. Stress is the force per unit area, F/A. By substitution, we can see that E = F/(A x strain). Rearranging gives F = E x A x strain. Now it is case of evaluating the expression F = 70x109 x ( π x (7x10-3)2) * 0.2x10-2 = 21551 N. It is important to remember that the strain is given as a percentage, but needs to be evaluated as a ratio of extension to length; i.e. as a decimal.

CW

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A block of mass m is released from rest on a surface inclined at 30⁰ to the horizontal with a coefficient of friction of 0.3. How long does it take for the block to slide 1 m?


If photons of wavelength 0.1nm are incident on a 2m x 2m Solar Panel at a rate of 2.51x10^15s^-1, calculate the intensity, I, of the photons on the Solar Panel.


Explaining how capacitors work


2 Capacitors (c1 = 500mf) and (c2=300mf), are connected in parallel to a 10v d.c supply. Calculate the total capacitance of the circuit, and hence the total energy stored in the capacitors.