Bob sprints down a 100 metre track as fast as he can and as he arrives at the finish, a light gate cuts a timer that has been active since Bob began his sprint. It reads 12.45 seconds. calculate Bobs average speed during the sprint.

s=distance/time = 100/12.45 =8.03m/s

RW
Answered by Richard W. Maths tutor

2858 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

One of the teachers at a school is chosen at random. The probability that this teacher is female is 3/5. There are 36 male teachers at the school. Work out the total number of teachers at the school.


Solve the simultaneous equations x^2+y^2=1 and x+2y=1


A square based pyramid with corners ABCD has side length 6 cm. The distance from the centre of the square (C) to the top vertex of the pyramid (V) is 4 cm. Work out the total surface area of the pyramid.


A bag contains only 8 beads. The beads are identical in all respects except colour. 3 of the beads are black and the other 5 beads are white. A bead is taken at random from the bag and not replaced. A second bead is then taken at random from the bag. What


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning