A student reacts 50.0cm^3 of 2.00mol dm^-3 HCl with 25.0cm^3 NaOH. What is the concentration of NaOH?

n(HCl) = 0.05 dm^3 x 2 mol dm^-3 = 0.1 mol 

Ratio HCl : NaOH = 1 : 1 = 0.1 mol : 0.1 mol 

c(NaOH) = 0.1 mol / 0.025 dm^3 = 0.4 mol dm^-3

SW
Answered by Sam W. Chemistry tutor

3838 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

A buffer solution is made with a pH of 5.000. Solid sodium ethanoate, CH3COONa, is added to 400 cm^3 of 0.200 mol dm^–3 ethanoic acid (Ka = 1.75 × 10^–5 mol dm^–3). Calculate the mass of sodium acetate that must be dissolved in the acid to prepare this


How does aromatic electrophilic substitution work?


Explain Le Chatelier's Principle


Why are some complex ions coloured?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning