If a ball of mass 5kg is dropped from rest, how far will it travel in the 3 seconds after it reaches 150m from it's original position? Write down the change in it's total energy after the 3 seconds. (ignoring air resistance)

  1. Calculate the speed the ball is travelling at when it reaches 150m using v= u+ 2ax. 2) Calculate the distance travelled in 3 seconds by an object with a speed of that found in 1) and an acceleration of g using x = ut + (1/2)at2. Final answer = 207m Change in total energy = 0J
DO
Answered by Dafydd O. Physics tutor

2571 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A ball is thrown downwards from a height of 10m with speed of 5m/s, assuming g=10m/s^2, calculate the final velocity of the ball when it hits the ground


Explain why a transformer is used in electrical power lines.


What causes or reduces resistance in a material?


A ball is thrown at speed u = 10.0 m/s at an angle of 30.0 degrees to the ground at height, s = 0. How far does the ball travel horizontally from its starting position? (Ignore air resistance and taking g = 9.81 m/s^2)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning