A force is applied to a box of mass 2kg so that is accelerates at 2ms^-2. Find the force acting on the box and thus calculate the work done in moving the box 10m in the direction of the force.

Force=(mass)x(acceleration) F=2x2=4N Work done=(Force)x(distance) W=4x10=40J

ET
Answered by Ewan-James T. Physics tutor

2703 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is the doppler effect?


Why do objects reach terminal velocity?


A bomb of mass 34kg, at rest is detonated. The explosion splits the bomb into two pieces, one of mass 13kg, which is thrown to the left at a velocity of 28 m/s. What is the velocity of the second piece?


How to use fleming's left hand rule.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning