A transmitter from a researcher's boat sends a signal to the seabed of waves speed 300m/s and it takes 5 seconds for the signal to return back to the boat. Calculate the depth of the sea there.

distance=speed*time

distance=300*5

=1500

1500/2 (as signal travels back and forth)=750m

TA
Answered by Tani A. Physics tutor

2209 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

How does a potential divider work?


Explain how bright fringes arise in Young's double slit experiment


How does a cyclotron work?


Why do gravitational fields around point masses obey an inverse square law?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning