A 4kg bag of rice costs £3.20 and a 6kg bag of rice costs £5.80. Which bag of rice is the best value for money? Show all your working.

To work out which bag is best value for money you have to work out the price of each bag per kg. To do this you must divide the price of the bag by the number of kg's it weighs. I.e. 3.20/4 = 80p per kg, 5.80/6 = 97p per kg. Therefore, the 4kg bag is better value for money.

YN
Answered by Yasha N. Maths tutor

4207 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Write 2x^2 + 6x + 6 in the form a(x^2 + b) + c by completing the square.


ABC and BCD are two attached triangles, attached along line BC. AB = 5.8cm, AC=5.2cm, BD=4.3cm. Angle BDC = 30 degrees, and angle DCB is a right angle. Calculate angle CBA.


What is the significance of the number e (Euler's number)?


How do I rearrange this equation for x? y=(x+2)/(3x-1) +2


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2025 by IXL Learning