A 12V lamp, 36W is switched on for 1 hour. Find the energy supplied by the battery.

E = P*t = 36 * 3600 = 1.3 * 105 J

RA
Answered by Rishabh A. Physics tutor

4195 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A ball is thrown at speed u = 10.0 m/s at an angle of 30.0 degrees to the ground at height, s = 0. How far does the ball travel horizontally from its starting position? (Ignore air resistance and taking g = 9.81 m/s^2)


Uranium -238 has a half life of 4.5 billion years. How long will it take a 2g sample of U-238 to contain just 0.4g of U-238?


Explain what simple harmonic motion means?


You are sitting in a boat on a lake, you have with you in the boat a large rock. You throw the rock out of the boat and it sinks to the bottom of the lake, does the water level of the lake go up, down or stay the same?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning