The random variable J has a Poisson distribution with mean 4. Find P(J>2)

P(J>2) = P(J=0)+P(J=1)     [split it up]

P(X=t)= (V^t)/t!*e^V       where V=4 in this case  [use the formula]

P(J>2) = 4^0/0!*e^4 + 4^1/1!*e^4

          =1/e^4 + 4/e^4  =  5e^-4  which is roughly  0.0916

NC
Answered by Nathan C. Maths tutor

4288 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Find the finite area enclosed between the curves y=x^2-5x+6 and y=4-x^2


If x^2 + 4x + 3xy + y^3 = 6, find the first derivative.


differentiate the following equation: y = x^2 + 2x


A 2.4 m long plank of mass 20kg has 2 pins, each 0.5 meters from each respective plank end. A person of mass 40kg stands on the plank 0.1m from one of the pins. Calculate the magnitude of reactions at the pins for this structure to be in equilibrium.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning