A ball is hit horizontally at a height of 1.2 m and travels a horizontal distance of 5.0 m before reaching the ground. The ball is at rest when hit. Calculate the initial horizontal velocity given to the ball when it was hit.

Vertically: u=0 ms-1  s=1.2 m  a=9.8 ms-2 s=ut + 0.5at2 Therefore t = 0.49s Horizontally: t=0.49s  s=5.0m speed = distance/time = 5.0/0.49 = 10.2 ms-1

WW

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What velocity should your boat have if you want to cross a 72m wide river in 6s by the shortest distance, with a 5 m/s downstream current?


In a circuit with a thermistor and bulb, what happens to the brightness of the bulb as the temperature increases?


what is the scape velocity?


What does a stress-strain curve for a metal look like and what does each part mean?