A small stone is projected verically upwards from a point O with a speed of 19.6ms^-1. Modeeling the stone as a particle moving freely under gravity find the time for which the stone is more than 14.6m above O

S = 14.7, U = 19.6, V =,  A = -g, T = t

using s = ut + 1/2 at^2
14.7 = 19.6t + 1/2 -g t^2
1/2 g t^2 - 19.6t + 14.7 = 0

t = (19.6 +- sqrroot(-19.6- 4 * 0.5 * 9.8 * 14.7)) / 2 * 0.5 * 9.8

t = 1 and t = 3

Therefore the total time above 14.7 was 2 seconds

HB
Answered by Hamish B. Maths tutor

4773 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

I already done this.


Express x^2 + 5x + 10 in the form (x+p)^2 +q


Prove by contradiction that sqrt(3) is irrational. (5 marks)


Why is the definite integral between negative limits of a function with positive values negative even though the area bound by the x-axis is positive? for example the integral of y=x^2 between x=-2 and x=-1


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning