Steel has a density of 8030kg/m^3. Show that a steel ball with a diameter of 5cm weighs approximately 5N

Using Weight = mass*gravitational strength

Using: Mass = density * volume

Using Volume = (4/3)pir3

Radius = 2.5cm = 0.025m

Volume = (4/3)pi0.0253 = 0.00006544 m3 (to 4 siginificant figures)

Mass = 8030 * 0.00006544 = 0.5256 kg (to 4 significant figures)

Weight = 0.5256 * 9.81 = 5.155 N (to 4 signigicant figures)

5.155 is approximately 5, therefore weight of the steel ball is approximately 5N

SH

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What is a vector?


A nail of mass 7.0g is held horizontally and is hit by a hammer of mass 0.25kg moving at 10ms^-1. The hammer remains in contact with the nail during and after the blow. (a) What is the velocity of the hammer and nail after contact?


What is the De Broglie wavelength of an electron given it has a kinetic energy of 1 eV? You are given the mass of an electron is 9.11x10^-31 kg and Planck's constant is 6.63x10^-34


An engineering student found that the Youngs modulus of an alloy was 2.8 x 10^11 Pa. The 1.5m wire of the allow increased in length by 0.24% during an experiment. Calculate the stress on the wire.