Given the Earth orbits the Sun at a distance of 1.49*10^11m with Me = 5.97*10^24kg and Msolar = 1.99*10^30, what is the gravitational force between the Earth and Sun?

Using F = Gm1m2/r^2 and substituting in the values, we get F = 3.57*10^22N.

AS

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A ball is dropped from rest from a window 3m above ground height. How long will it take the ball to hit the ground? (You may assume air resistance on the ball is negligible.)


An electrical heater supplies 500J of heat energy to a copper cylinder of mass 32.4g Find the increase in temperature of the cylinder. (Specific heat capacity of copper = 385 J*kg^-1*Celsius^-1


What is the total energy of a spaceship of mass m, orbiting a planet of mass M in a circular orbit with radius r? The ship and the planet are taken to be an isolated system.


Why does an electric drill heat up when passing through metal compared to in thin air?