A truck with mass 1200kg is moving at 8m/s when it collides head-on with a stationary car of mass 800kg. As they collide, the vehicles move together with the same velocity, v. Calculate this velocity.

Momentum is conserved. MU + mu = (M+m)v   (1200 x 8) + (800 x 0) = (1200 + 800)v 9600 = 2000v v = 9600/2000 = 4.8m/s

RH
Answered by Rachel H. Physics tutor

7650 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

How does circular motion work?


Explain the difference between the direction of the conventional current and the direction of electron flow.


What is the minimum frequency of electromagnetic radiation needed for a photon to ionise an atom of sodium? ( An atom of sodium has an ionisation energy of 5.15 eV.)


A basketball player throws his ball vertically upwards with an initial speed of v=40 m/s. Ignore air resistance. What is the speed of the ball at half of the maximum height?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning