An electron of mass 9.11x10^(-31) is fired from an electron gun at 7x10^6 m/s. What size object will the electron need to interact with in order to diffract?

Momentum of electron=mv=6.377x10^-24 kg m/s

λ=h/mv=6.63x10-34/6.377x10-24=1.039...x10-10=1x10-10

JG
Answered by Jozefina G. Physics tutor

3146 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What Newton’s third law of motion?


What is simple harmonic motion?


What is the De Broglie wavelength of an electron given it has a kinetic energy of 1 eV? You are given the mass of an electron is 9.11x10^-31 kg and Planck's constant is 6.63x10^-34


Find, using integration, the work done in compressing a spring by a distance x.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning