A basketball player throws his ball vertically upwards with an initial speed of v=40 m/s. Ignore air resistance. What is the speed of the ball at half of the maximum height?

Since we are neglecting air resistance the energy of the ball is conserved. We set the gravitational potential energy to be U=0 at h=0. Applying conservation of energy at h=0 and h=hmax , we get: U+ K1=U2 +K2(1), at h=0 the potential energy is U1=0 since we did set it so and at the maximum height the speed is 0, therefore K2=0. So, (1) becomes mv2/2=mghmax (2).

Now applying conservation of energy at h=0 and h=hmax/2: mu2/2+mghmax/2=mv2/2, and using (2) we get, mu2/2 +mv2/4=mv2/2, which simplifies to: u2=v2/2, therefore the speed of the ball at h=hmax /2 is u=v/sqrt(2)=28.28 m/s

AM
Answered by Alexandros M. Physics tutor

5795 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Given that z = 6 is a root of the cubic equation z^3 − 10z^2 + 37z + p = 0, find the value of p and the other roots.


A cyclist rides 10km. In the first 5km, they climb a hill, averaging 10km/h. In the second 5km, they descend the hill, averaging 30km/h. What is their average speed over the full 10km?


Is Pluto a planet?


Derive an expression for the centripetal acceleration of a body in uniform circular motion.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning