Calculate the PH of 32 mmol of HCl in 75cm^3 solution. Assume HCl fully dissociates.

32 mmol = 0.032 mol

75cm= 0.075dm3

n = c x v    so   c = n / v

c = 0.032mol/0.075 dm3 = 0.426moldm-3

pH = -log[H+]

pH = -log(0.426) = 0.37 (no units)

AP
Answered by Annabelle P. Chemistry tutor

3066 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is a standard electrode potential?


What is clonal selection?


"Sulfur Dioxide can be represented as a sulfur atom with double bonds to each of two oxygen atoms, explain the shape of this molecule and predict the bond angle".


Would you expect a calcium ion to be bigger, smaller or the same size as a calcium atom? Give TWO reasons to explain your answer.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning