Calculate the momentum of a 5 tonne truck at 50km/h

We know momentum= mass (kg) X Velocity (m/s)

So we need to do these conversions:  1tonne=1000kg so 5 tonnes is 5x1000kg = 5000kg 

There are 1000km in a meter so 50x1000= 50000m/h to get this into m/s we know there are 60mins in an hour and 60 sec in a min 60x60 =3600sec in an hour so 50000x3600 = 1.8E8 m/s

To find the momentum we use the first forumula giving 1.8E8 x 5000 = 9E11kgm/s

CZ
Answered by Callum Z. Physics tutor

2763 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

How much force is needed to bring a car to a halt over 5 seconds - the car is moving with velocity km/hr and with a mass of 1000kg.


Compare the medical uses of ultrasound and X-rays. Your answer should include the risks, if any, and precautions, if any, associated with the use of ultrasound and X-rays. [6 marks]


A car is travelling at 10m/s. It then accelerates at a constant rate.Find the time taken for the car to travel 1km if the car’s final velocity is then 22m/s .


What is thermionic emission?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning