A ladder 6·8m long is leaning against a wall. The foot of the ladder is 1·5m from the wall. Calculate the distance the ladder reaches up the wall.

We have a right angle triangle in this problem. We can use Pythagoras' theorem - the square of the hypotenuse is equal to the sum of the squares of the other two sides of the right angle triangle. We will denote the distance the ladder reaches up the wall as 'h'. Therefore:

1.52 + h2 = 6.82 ;

h= 6.82 - 1.52 ;

h = (6.82 - 1.52)0.5 ;

h = 6.6m

MV
Answered by Mohan V. Maths tutor

3865 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

In a sale, an item originally worth £140 is reduced by 15%. What is the new price of the item ?


Solve 4x + 6 = 3


(6/x-2)-(2/x+3)=1


How do I do the dot product with vectors?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning