A skydiver is at a height of 10,000 m. Assuming no air resistance, how fast is the skydiver travelling at 9,990 m above the ground?

The skydiver has potential energy at the top of his/her jump, which is transferred to kinetic energy when he/she jumps. The difference in height between the start of the jump and the point at which his/her velocity is being measured is: 10,000-9,990 = 10 m This means that the potential energy in a height of 10 m has been transferred to kinetic energy. So:

Ep=Ek=mgh=(1/2)mv2

          =m(9.81)(10)=(1/2)mv2    -->   The mass (m) terms cancel

          =98.1=(1/2)v2  

          =196.2=v2                        -->   Taking the square root of both sides gives the answer below Which means v=14 ms-1  

CB

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Outline the structure of the alpha and beta particle and give their overall charge and a material which it cannot pass through.


A 2 kW electric fire is switched on for 30 minutes. How many Units of electricity does it use?


Why would you get an electric shock if you touched a wire?


There is an oil tank that has a rectangular base of dimensions 2.4 m by 1.5 m. The tank is filled with oil of density 850 kg / m3 to a depth of 1.5 m. What is the mass of the oil?