A van of mass 2150kg with a driving force of 10,000 is accelerating at 3 m/s^2. Find the resultant force acting in the van, and also the frictional force on the van.

We have values for the mass and the acceleration of the van, so we can work out the resultant force acting on it using Newton’s second law: Fr = ma F­ = 2150 x 3 = 6450N Driving force – Resultant force = Frictional force Frictional force = 10,000 – 6450 = 3550N

EB
Answered by Erin B. Physics tutor

2928 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Ann and Bob play on a uniform seesaw. The seesaw is 4m long and Ann and Bob weigh 600N and 800N respectively. If both Ann and Bob start at one end of the seesaw and Bob starts to walk up the seesaw at 2m/s, after how long will the seesaw turn?


When going around a roundabout, why do I feel a force pulling me outwards?


What is the wavelength of a wave?


Sketch a graoh of current against potential difference for a filament lamp and explain its shape.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning