The number of bacteria present in a culture at time t hours is modeled by the continuous variable N and the relationship N = 2000e^kt, where k is a constant. Given that when t = 3, N = 18 000, find (a) the value of k to 3 significant figures

putting in the conditions: 18000 = 2000e^3k ..  ln(9) = 3k .. k=(1/3)ln(9)

BC
Answered by Benjamin C. Maths tutor

5451 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

A quantity N is increasing with respect to time, t. It is increasing in such a way that N = ae^(bt) where a and b are constants. Given when t = 0, N = 20, and t = 8, N = 60, find the value: of a and b, and of dN/dt when t = 12


Differentiate y=x^3


Work out the equation of the normal to the curve y = x^3 + 2x^2 - 5 at the point where x = -2. [5 marks]


Show that sin2A is equal to 2sinAcosA


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning