For the following reaction, you obtained 7.2 g of sodium sulfate, starting from 10 g of sulfuric acid. Sodium hydroxide is in excess. What is the % yield? H2SO4 + 2NaOH → Na2SO4 + 2H2O

  1. Identify the limiting reagent: you have been told sodium hydroxide is in excess, so you know sulfuric acid is the limiting reagent

  2. Calculate the moles of the limiting reagent: n = m/M. m = 10 g, M = (1 x 2) + 32.1 + (16 x 4) = 98.1 g mol-1. n = 10/98.1 = 0.10 mol

  3. The ratio of sulfuric acid to sodium sulfate is 1:1, so expected yield of sodium sulfate is 0.10 mol

  4. To work out your actual yield, calculate moles of sodium sulfate. n = m/M. m = 7.2 g, M = (23.0 x 2) + 32.1 + (16.0 x 4) = 142.1 g mol-1. n = 7.2/142.1 = 0.05 mol

  5. % yield = (actual/expected) x 100 = 50% 

RB
Answered by Rachel B. Chemistry tutor

3480 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Draw the mechanism for the reaction of an acid chloride with an alcohol to form an ester


An acid can be either strong or weak, explain the difference between strong and weak acids.


explain why the electronegativity of fluorine is greater than that chlorine


How might you distinguish between a primary and secondary alcohol?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning