What is the mass (g) of 0.25mols of NaCl?

What you need for these equations are a calculator, periodic table and the following equation:

Mass (g) = Mr x Moles     (important equation to remember)

In this case we already know the moles as it's in the question, 0.25 moles. 

to find the Mr, you need to look at your periodic table. Find the relative atomic mass of Na and Cl and add the two numbers together. 

Na = 22.99

Cl = 35.45

NaCl = 58.4

Now just put all of the numbers into the equation. 

0.25 x 58.4 = 14.6g

EB
Answered by Emily B. Chemistry tutor

20095 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

How do metals conduct electricity?


What is the atomic number of an atom and How many electrons are there in an atom of Nitrogen when it has an atomic number of 7?


Explain how the properties and structure of solid salt change when it dissolves in water


How do I balance the chemical equation: C2H4 + O2 --> CO2 +H2O


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning