A ball is dropped from rest from a window 3m above ground height. How long will it take the ball to hit the ground? (You may assume air resistance on the ball is negligible.)

This is a very common mechanics question you can be asked in a physics exam (or a M1 maths exam!). The key to solving it is to realise that the ball is in freefall, so it is only acted on by gravity. Since this is a constant force (F=mg), the acceleration of the ball will be constant (a=g). Therefore the "SUVAT" equations (the equations of motion for an object under constant acceleration) may be used to solve this. First, write out everything you know and everything you are trying to find: u = 0  ms-1 (ball dropped from rest), a = g = 9.81 ms-2, s = 3 m, v: ?, t: need to find. Next, look at all the SUVAT equations and figure out which ones are relevant: s = ut + 0.5at2 , v = u + at , s = 0.5(u+v)t and v2  = u2 + 2as.

We need to find t. But we don't know what v is, so we need to find an equation that includes t but not v. s = ut + 0.5at2 clearly works. u = 0, so s = 0.5at2. Rearranging this gives t=(2s/g)0.5 = (2*3/9.81)0.5 = 0.782 s

MP
Answered by Metha P. Physics tutor

4723 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

What are the similarities and differences between gravitational and electric fields?


Explain why a jet fighter pilot experiences "weightlessness" when at the top of a loop-the-loop manoeuvre.


A spacecraft needs to be slowed down from a speed of 96m/s to 8.2m/s. This can be done by firing an object as the spacecraft is moving. If the mass of the spacecraft is 6730kg and the object is 50kg, calculate the velocity of the ejected object.


How do I approach this question? Our teacher never explained it in class!


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning