Calculate the distance travelled by the ball traveling at 3m/s for 60 seconds

Speed = Distance/Time Speed = 3 Time = 60 Distance = Speed x Time Distance = 3 x 60 = 120m 

SG

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

How does a skydiver reach terminal velocity?


How does conduction work in metals?


If a car sets off from rest with a constant acceleration of 3 m/(s^2), what would its speed be after 5 seconds?


How to use fleming's left hand rule.