Raya has decided to depreciate her fixed assets. She has a printing press which was worth £500 at cost and is estimated to depreciate in value at 15% a year, Reducing balance method. Calculate the NBV at the end of year 3. Showing your working out.

Cost Price = 500 Year 1 = 500-75 = 425 Year 2 = 425 - 63.75 = 361.25 Year 3 = 361.25 - 54.1875 = 307.0625 Therefore the Net Book Value at the end of year 3 will be £307.06

RR
Answered by Raya R. Accounting tutor

2698 Views

See similar Accounting A Level tutors

Related Accounting A Level answers

All answers ▸

What is depreciation? Why is its calculation necessary? Give an example of straight line depreciation.


What is an IAS?


What are the three main elements of Financial Accounts?


what are the different types of capital expenditure appraisal?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning