A naturally occurring sample of the element boron has a relative atomic mass of 10.8 In this sample, boron exists as two isotopes. Calculate the percentage abundance of 10B in this naturally occurring sample of boron.

The answer is 20%. This is a failry common question and stomps many students.

The easiest way to answer this question, in my opinion, is to see that this question is asking you to figure out the ratio of isotopes. Looking at the number 10.8 we can see that for every 8 11Bs we have 2 10Bs and so (2/8+2)*100 = 20%

Another way of looking at it is by showing an average of the percentage abundaces and making them equate to 10.8.

10x/100 + 11(100–x)/100 = 10.8
10x + 1100 – 11x = 1080
∴ x = 1100 – 1080 = 20%

TA
Answered by Tony A. Chemistry tutor

39518 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

How does a catalyst effect the rate of reaction?


What is the oxidation number of Mn in K2MnO4?


What is the difference between an aldehyde and a ketone, and what type of molecule can they each be reduced to?


Given the reaction: H2SO4 + NaOH --> ? + H2O. (a). Work out the salt produced (?) and (b). calculate the pH of the remaining solution when 1.2 g of NaOH and 4.41 g of H2SO4 were added in a 500 ml solution. Of the unreacted H2SO4 95% dissociated.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning