If a train leaves for a 130 mile journey at 1.30pm, and travels at a constant speed of 50 miles per hour, at what time will it arrive?

First, calculate the time taken for the train to complete its journey:
Distance = 130, Speed = 50, Time = Distance/Speed = 130/50 = 2.6 hours.
Next, use this to calculate the time of arrival:
2.6 hours = 2 hours and 36 minutes. Time of arrival is 2 hrs 36 mins after 1.30pm, which is 4.06pm
So the train will arrive at 4.06pm

LD
Answered by Luke D. Maths tutor

5188 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do surds relate to powers and roots?


A semicircle has a diameter of 8cm, what it the area?


Factorise 3x+12


What is 17 multiplied by 120?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning