Chlorine, 15 g, is contained in a vessel with a volume of 0.80 dm3 at 330 K. Calculate the pressure exerted when the chlorine is treated as a perfect (ideal) gas giving your answer in terms of kPa

PV=nRT V=0.8 dm3=0.8 x 10-3 m3P= nRT/V R= 8.31 J K-1mol-1 T= 330 K n= mass/mr n = 15 g/ (2x35.5 g mol-1) n = 0.212 mol P = (0.212 mol x 8.31 J K-1mol-1 x 330 K)/ 0.8 x 10-3 m3P= 726000 Pap=726 kPa

HG
Answered by Harry G. Chemistry tutor

3014 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is an isotope?


How does Hydrogen bonding arise in Water?


Explain, in terms of frequencies, why solutions of transition metal ions are often coloured.


Draw the shape of an SF6 and SF4 molecule, indicating bond angles and any lone pairs which may influence these. What shape is the SF6 molecule?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning