If a car is traveling at a speed of 10m/s. The driving force of 500N is required to keep the speed constant . What is the power supplied by the engine?

In the question we are given:Speed=10m/sForce=500NPower is work done per second and also the force times velocity.(could discuss how this works in units: W=J/s = Nm/s therefore Joules = Newton-meters )So power required to drive the car is 500Nx10m/s=5000Nm/s=5000J/s=5000W=5kW

TD

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A stone is thrown horizontally at 5m/s from a platform 10m above ground. Find time till impact with ground.


Explaining how capacitors work


An electron moving at 1000 m/s annihilates with a stationary positron. What is the frequency of the single photon produced?


Describe Newton's second law.