An object of mass 3kg is held at rest on a rough plane. The plane is inclined at 30º to the horizontal and has a coefficient of friction of 0.2. The object is released, what acceleration does the object move with?

We need to use Newtons law F=ma going down the slope.
We can see that the only forces acting in this direction are the component of the weight and friction, so we have that: F = Wsin30 - μR = 3a
We have that μ = 0.2, W = 3g, R = Wcos30 = 3gcos30
Hence, F = 3gsin30 - 0.2(3gcos30) = 3a
and so, (1/2)g - (√3/10)g = a
Therefore, acceleration = (1/2 - √3/10)g

AD
Answered by Asha D. Maths tutor

3540 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

How do you do algebraic long division?


Make a the subject of 3(a+4) = ac+5f


What is a 'derivative'?


Use logarithms to solve the equation 2^(5x) = 3^(2x+1) , giving the answer correct to 3 significant figures


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning