A buffer solution is made with a pH of 5.000. Solid sodium ethanoate, CH3COONa, is added to 400 cm^3 of 0.200 mol dm^–3 ethanoic acid (Ka = 1.75 × 10^–5 mol dm^–3). Calculate the mass of sodium acetate that must be dissolved in the acid to prepare this

There are three steps:
Calculate [CH3COO] using the equation for KaCalculate the moles of CH3COO using the equation concentration = moles/volumeCalculate the mass of CH3COONa using the equation moles = mass/RFM
Here's the situation:
CH3COOH <–> CH3COO + H+
Ka = [CH3COO][H+]/[CH3COOH]
To calculate the mass of CH3COONa, we must first calculate [CH3COO]. Luckily we have been given the three other variables in the Ka equation.
Ka = 1.75 × 10–5 (given in the question)
[CH3COOH] = 0.200 mol dm–3 (again, given in question)
[H+] = 10–5.000 mol dm–3 (since pH = –log10[H+])
Using the rearrangement [CH3COO] = Ka[CH3COOH]/[H+],
[CH3COO] = 1.75 × 10–5 x 0.200 / 10–5.000 = 0.350 mol dm–3
Use concentration = moles/volume to calculate the moles of CH3COO:
moles = 0.350 x 400/1000 = 0.140 (remember to convert cm3 into dm3 to keep the units consistent)
Use moles = mass/RFM to calculate the mass. RFM of CH3COONa can be obtained from the periodic table as 82.0:
mass = 0.140 x 82.0 = 11.48 g

FB
Answered by Felix B. Chemistry tutor

15206 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is the relationship between K and ΔS total?


Which Medical Schools Should I apply to?


State and explain the conditions for cis/trans isomerism and how this differs from E/Z isomerism.


Compare the structures of Diamond and Graphite, making references to the bonding, the shape of the structures, and location of the electrons within the structures. Account for the fact that graphite conducts electricity and diamond does not.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning