A roll of card has an area of 43 m^2. A postcard has an area of 125 cm^2. How many post cards can be cut from the roll, assuming there is no wastage? (calculator question)

This question is assessing your knowledge of units and their conversion. Notice that the area units of the roll of card and the postcard are different, so it is important that before we carry out any calculations that we convert them to the same units. We will be converting the 43m2 into cm2.To convert from m to cm you must multiply the measurement by a factor of 100and so to convert from m2 to cm2 you will multiply the 43m2 by a factor of (100)2 Working out: 43x(100)2= 43 x 10000= 430000 cm2Now that we have the area of the roll of card and the postcard both in cm2 we can divide the are of the roll of card by that of the postcard to work out how many postcards you will make (assuming no card is left over). Working out:Number of cards= 430000 /125 =3440 postcards

HG
Answered by Hafsah G. Maths tutor

3102 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Find the equation of the straight line which passes through the points (5, 0) and (6, 4).


Solve 0=X^2 +5x +4


Using Pythagoras Theorem find the length of the hypotenuse of a right triangle where a=7 cm and b=11 cm. Round to the nearest tenth


How should I approach my GCSE maths paper?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning