A motor does 4.8kJ of work in 2 minutes. What is its power output?

Power is the RATE of work done or energy transferred.
By the Law of Conservation of Energy, energy cannot be created or destroyed, only converted from one form to another. Power is the rate at which energy is transferred between forms, also known as the rate of work done. To calculate power, we use the following equation:
Power = Energy/Time
where Power is measured in Watts, Energy in Joules and Time in Seconds.
So, for the above question, begin by converting the units and then substitute the values into our equation:
1) 4.8kJ = 4800J
2) 2minutes = 120s
3) P = E/t so P = 4800/120 = 40W

SJ
Answered by Simran J. Physics tutor

11203 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is the equation of an accelerated body moving in one dimension?


Explanation of alpha scattering experiment


An electric Iron rated at 2600 W contains a steel plate, heated to a working temperature of 215°C. Room temp=18°C. Deduce whether the plate could reach its working temperature in less than 1 minute. Mass (steel plate)=890g & C (steel)=450J/kg/K


Describe the different forces upon a falling object with reference to Newton's first law.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning