Calculate the pH of the following solutions: 0.002 mol/dm^-3 KOH

pH by definition is given as -log10(cH+) or log10(1/cH+), where cH+ is the concentration of the H+ ions in the solution.Similarly, pOH= -log10(cOH-) pH + pOH= 14KOH is basic so we can calculate the pOH, which is pOH= -log10(cOH-)=-log10(0.002)= 2.69pH=14-2.69=11.31

CB
Answered by Csaba B. Chemistry tutor

10431 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

At what temperature would 0.05 moles of nitrogen gas occupy 1000cm^3 at 50kPa?


What are the 3 main types of chemical bonding? Give definitions of them.


What is le Chatelier's principle?


What is a dative covalent bond?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning