Joan cycles from her house to a shop 900 m away. She then cycles to her friends' house 700 m away. The average speed for the first part of her journey is 2 m/s. The second part takes her 16 mins. What is the average speed for her entire journey?

S: 900 700D: 2 m/sT: 960s
Need to find speed in seconds so convert 16 mins to seconds.
To find average, we must find time for the first part. Using the basic D/S, the time is 900/2 = 450 s.Speed for the second part is 700/960 = 35/48.
The average is worked out as following: [ 2(450) + 35/48 (960) ] / ( 450 + 960) = 1.13 m/s to 3 sig figs.

AR
Answered by Aisha R. Maths tutor

2956 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

The straight line joining the points (1, -2a),(a, 1) has a gradient of 5, find the value of a


Factorise x^2+7x+10 to find the roots of the equatino x^2+7x+10=0


Solve the simultaneous equations 4x + 7y = 1 and 3x +10y = 15.


What is red shift?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning