What is the magnitude and direction of the resultant force of 3N horizontal and 5N vertical?

Magnitude:
Find the square root of 3^2+5^2=root of 34=5.83N (3sf)
Direction:
Draw a triangle with 3N at the bottom, 5N going up and the hypotenuse then represents the resultant force.The direction will be the angle between the horizontal and the hypotenuse.We know the adjacent (3N) and the opposite (5N) so we use tan.tan^-1 (5/3) =59.0 degrees (3sf)

RH
Answered by Rhiannon H. Maths tutor

3980 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Find the derivation of (sinx)(e^2x)


How can I find all the solutions to cos(3x) = sqrt(2)/2 for 0<=x<=2pi ?


Differentiate the function: y = sin(x^2)*ln(5x)


A curve has parametric equations x=t(t-1), y=4t/(1-t). The point S on the curve has parameter t=-1. Show that the tangent to the curve at S has equation x+3y+4=0.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning