Two particles, A and B, are moving directly towards each other on a straight line with speeds of 6 m/s and 8 m/s respectively. The mass of A is 3 kg, and the mass of B is 2 kg. They collide to form a single particle of speed "v" m/s. Find v.

The student should apply their knowledge of conservation of momentum. Also, I would always encourage the student to draw a diagram for all mechanics questions as it helps visualise the problem.total change in momentum = 0 (or total momentum before impact is equal to total momentum after impact)momentum = mass x velocitytherefore: (6 x 3) + (-8 x 2 ) = 5v 18 - 16 = 5v v = 0.4 m/sA key place where students would typically make a mistake is calculating with 8 instead of -8. This error would be made obvious with the use of a simple diagram.

KH
Answered by Kieran H. Maths tutor

4645 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Solve the equation 3 sin^2 theta = 4 cos theta − 1 for 0 ≤ theta ≤ 360


Given that: y = 5x^3 + 7x + 3. What is dy/dx? What is d^2y/dx^2?


Integrate 2x^4 - 4/sqrt(x) + 3 dx


solve dy/dx = y(sec x)^2


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning